امنیت

امنیت

امنیت

بعد از نیاز های اصلی و اساسی انسان ها که شامل : خوراک پوشاک و مسکن می باشد ؛ ایجاد و برقراری ثبات و امنیت از اصلی ترین نیاز های بشر است . مسئله مهم تر پس از به دست آوردن امنیت تدوام و استمرار در حفظ آن می باشد.

با پیشرفت بشر ، تلاش برای رفع نیاز های اولیه رنگ دیگری به خود گرفت. نوع رفع این نیاز های متنوع تر و به دنبال ان گاها آسان تر و سخت تر و یا حتی خطرناک تر شد.

تغییراتی که به آن اشاره شد و همگان از آن مطلع اند (که تا حدودی به نفع بشر و تا حدی به زیان او تمام شده) نیاز همیشگی انسان ها به امنیت را چندین برابر و واجب تر گردانید . حال در این هزارتوی پر آشوب چگونه می توان ثبات و در پی آن امنیت را ایجاد کرد؟

از زمانی که در داد و ستد مردمان قدیم ، پول و یا اشیائ گرانبها جای دیگر اقلام را گرفت ، نیاز به کار و به طور کلی اشتغال ، دغدغه جدی مردم شد.

آب ، نفت ، سنگ و کانی های گرانبها ، و… همگی جزو ارزشمندترین چیز هایی ست که بشر به آن ها دست پیدا کرده و همواره در جستجو و به دست آوردن آن بوده است . هرچه پیشرفت بیشتری صورتی گرفت ، این نیاز ها همگانی تر جدی تر شد.

حفر چاه ، تونل و کانال از ابتدایی ترین و عمومی ترین روش های دسترسی به منابع ارزشمند بود ، اما چیزی که همیشه به قوت خود باقی بود و کمتر که نه حتی پررنگ تر شد چیزی نبود جز خطر . مختل کننده امنیت و حتی گاهی از بین برنده انسان ، همین عامل موزی و گاها وحشتناک است.

امنیت
امنیت

کار در معدن ، ایستگاه های آتش نشانی ، عملیات های امداد و نجات ، پالایشگاه ها و…  از سخت ترین و مخاطره آمیز ترین مشاغلی هستند که در دنیای امروز ما وجود دارد. از جمله عوامل تهدید کننده این مشاغل می توان به کمبود و حتی نبود اکسیژن ، وجود گاز های مسموم کننده ، سوختگی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

حال که از این مشاغل گریزی نیست و به نوعی حیات و آسایش انسان وابسته به آن است ، تنها کاری که میتوان انجام داد و از خطر تا حد زیادی جلوگیری کرد ایجاد محیطی امن و ایمن می باشد.

حال این امر چگونه امکان پذیر است ؟

استفاده از لوازم و تجهیزات مورد نیاز و مربوطه ، به کارگیری افراد متخصص و حرفه ای در تخمین و تامین امنیت و میزان امنیت ، ایمن سازی دستگاه ها و ابزار ها ، به روز بودن و همراه بودن با تکنولوژی روز دنیا جهت تامین امنیت و بی شمار اقدامی که برای حفظ و ایجاد محیط کاری ایمن می توان انجام داد.

ایجاد محیطی امن در چنین مشاغلی از اولویت ها و ضرورت های اساسی آن هاست . استفاده از تجهیزات معتبر دارای تائیدیه و استاندارد های معتبر و جهانی تا حد زیادی امنیت این مشاغل را تامبن می کند.

کشور های بزرگ و پیشرفته دنیا نظیر آمریکا، آلمان ، فرانسه و … در تامین و ساخت این تجهیزات پیشرو و موفق بوده اند. ساخت دستگاه های تنفسی و کوله های همراه ، سیستم های تنفسی با ظرفیت اکسیژن و زمان مشخص ، تولید دستکش های عایق ، لباس های مربوطه و… چند تا از اقدامات پررنگ و اساسی آن هاست.

به طور کلی ، انسان ها همواره بر آن بوده اند تا بر طول عمر خود بی افزایند و عمر طولانی تری داشته باشند. بودن در حاشیه امن زندگی ، حفظ و برقراری امنیت ، دوری از مخاطرات و داشتن برنامه درست و سالم برای زندگی اقدامات موثری در این راستا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *